NEDEN KNX ?

Dünya Çapında Standart

Dünyada 440’den fazla üreticinin üye olduğu, bina otomasyon sistemleri için gerekli olan altyapının geniş bir yelpaze içerisinde kullanımına izin veren bina otomasyon sistemi standardıdır.

Farklı üreticilerden ürün temini, üretici bağımsız altyapı

Pazarda otomasyon sistemi üreticilerinden bazıları farklı haberleşme protokolleri kullanmaktadır. Bu ürünleri tercih eden kullanıcılar, üreticilere bağımlı hale gelmektedir. KNX bir dünya standardıdır ve 440’dan fazla üretici arasından tercih yapılarak istenilen ürün bu sistemlerde kullanılabilir. Ürün çeşitliliği sağlayan bu durum hem estetik, hemde işlevsellik olarak kullanıcılara alternatifler sunmaktadır.

Maksimum Esneklik

Altyapınızı değiştirmeksizin kişisel tercihlerinize göre şimdi ya da gelecekte sayısız fonksiyonlar, senaryolar ekleyebilirsiniz. Değişen ihtiyaçlara göre kolayca uyarlanabilir bir sisteme sahip olmanın ayrıcalığını yaşayın.

Sertifikalı Ürünler

Farklı üreticiler tarafından üretilen tüm KNX ürünleri, uyumluluklarını garanti edecek şekilde KNX Association tarafından sertifikalandırılır. Hemde hangi üreticinin ürettiğine bakılmaksızın. Bu sertifikasyon sistemi sayesinde uyum sorunları ortadan kalkmış olur.

KNX NEDİR ?

Dünyada 440’den fazla üreticinin üye olduğu, bina otomasyon sistemleri için gerekli olan altyapının geniş bir yelpaze içerisinde kullanımına izin veren bina otomasyon sistemi standardıdır.

KNX, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir dünya standardıdır.

2003 yılının sonunda KNX standardı CENELEC (European Committee of Electrotechnical Standardisation) tarafından EN 50090 serisinin Ev ve Bina Elektronik Sistemleri standardının parçası olarak onaylanmıştır. 

Ayrıca KNX Standardı CEN (EN 13321-1 media için ve protokol EN 13321-2 KNXnet/IP) tarafından onaylanmıştır. 2006 yılının sonunda KNX bir dünya standardı olarak kabul edilmiştir. (ISO/IEC 14543-3-1 to 7)

Mayıs 2013 yılında KNX teknolojisi Çin standardı olarak (GB/T 20965) onaylanmıştır.

KNX Altyapısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Projelendirme profesyonel ve konunun uzmanları tarafından yapılmalıdır. İyi bir projelendirme enerji verimliliğinde ve kullanımda maksimum konforu sunacaktır. 

Genellikle kablo yapısı yangın izleme sistemleri ile aynı tipte haberleşme kablosu olduğundan dolayı, projelerde yangın kablosu aynı zamanda knx hattı için de kullanıldığı görülmektedir.

Bu durumda Sertifikalı KNX kablosunun izin verdiği azami hat uzunlukları değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte aynı renkte kablonun yangın izleme ve KNX sisteminde kullanılması durumunda,  kurulum ve işletme zamanında kullanıcının kabloları karıştırmasına neden olmaktadır. Projelerde mutlaka yangın kablosundan farklı bir renkte kablo olarak tanımlanması önemlidir ve tavsiyemizidir.

 
Görüşme Başlat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhaba ! Size nasıl yardımcı olabiliriz ?